Szkolny Klub Europejski
W roku szkolnym 2024/2025 w naszej szkole rozpoczął działalność wyjątkowy Klub - Szkolny Klub Europejski „Eurokids”.
Głównym celem Szkolnego Klubu Europejskiego „Eurokids” jest pogłębianie wiedzy o Europie poprzez interaktywne zajęcia, spotkania dyskusyjne, które rozbudzają ciekawość kreatywność, tolerancję, szacunek dla różnic kulturowych i odmienności innych narodów, propagując również w ten sposób naukę języków obcych, szczególnie języka angielskiego u młodych ludzi.
Do klubu może przystąpić każdy uczeń z klas 1-8, który jest zainteresowany celami i zadaniami klubu, pragnie rozwijać swoje zainteresowania i pogłębiać wiedzę o Europie i Unii Europejskiej oraz wykazuje chęć uczestnictwa w różnych aktywnościach związanych z tematyką i zadaniami klubu.
Opiekunami klubu są nauczycielki języka angielskiego: Anna Sajbor i Magdalena Polek.
Europejski Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków Obcych to szczególny dzień dla Europy, dlatego nasz Szkolny Klub rozpoczął swoją działalność od poszerzenia wiedzy na temat różnorodności językowo-kulturalnej. Korytarz naszej szkoły został ozdobiony flagami państw europejskich i pojawiła się gazetka promująca i zaznajamiająca uczniów z ciekawostkami i faktami na temat języków obcych. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła im charakterystykę i ideę tego dnia oraz sprawdzili swoją wiedzę wykonując quiz i zadania na kartach pracy. Wielką radość i zainteresowanie przyniosła foto budka, gdzie dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia z rekwizytami związanymi kulturowo z krajami Europy.
Miło nam jest również oznajmić, że nasz Szkolny Klub Europejski ma teraz swoje logo i nową nazwę - „Eurokids”.
Z działalności klubu
- Nasz Szkolny Klub Europejski miał swój udział w występie artystycznym na szkolnej akademii z okazji Święta Niepodległości. Nasze uczennice z klubu zaśpiewały piękną patriotyczną piosenkę „Wspomnienie tamtych dni…”, która wyraża refleksję nad trudnymi chwilami w historii Polski, zwłaszcza czasami zaborów, kiedy kraj był pod obcą dominacją, a Polacy walczyli o wolność. Słowa piosenki przypominają o cierpieniu narodu polskiego w czasie, gdy Polska nie istniała na mapie Europy, a Polacy byli traktowani jako poddani, pozbawieni praw i godności. W tych trudnych latach Polacy tęsknili za niepodległością, marzyli o wolności, a zarazem walczyli z przeciwnościami losu. Była to dla nas chwila zadumy, przypomnienia jak ważna jest dla nas Polska jako kraj europejski oraz jak ważne jest dla nas pielęgnowanie pamięci o czasach, które kształtowały naszą świadomość narodową.
- W świąteczny czas w naszym Szkolnym Klubie Europejskim zorganizowaliśmy zajęcia na temat Świąt Bożego Narodzenia w krajach europejskich. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy dotyczących świąt obchodzonych w innych krajach Europy. Prezentacja tradycji i obyczajów tych Świąt w Europie dostarczyła nam wiele cennych informacji, a także mogliśmy dowiedzieć się jak w różnych krajach życzyć i powiedzieć „Wesołych świąt”. Zwieńczeniem naszych zajęć był quiz związany ze świętami Bożego Narodzenia w Europie oraz stworzona przez nas gazetka ze zwrotami „Wesołych Świąt” w różnych językach, aby lepiej usystematyzować wiedzę.
- W Szkolnym Klubie Europejskim obejrzeliśmy również krótki film edukacyjny "Europe – Destination World" stworzony przez National Geographic Kids, który zabrał nas w podróż po Europie, ukazując jej bogatą historię, kulturę, przyrodę i dziedzictwo. Mogliśmy odkryć różnorodność krajobrazów, od malowniczych wiosek po tętniące życiem miasta, oraz dowiedzieć się więcej o unikalnych cechach jakim jest nasz kontynent – Europa . Aby lepiej usystematyzować naszą wiedzę i poznać lepiej nasz kraj rozwiązaliśmy quiz kulturowy. Były to bardzo ciekawe zajęcia, które ukazały nam piękno Europy.