Dzień Zawodów
18.10.2023 11:20W bibliotece
29 września w piątek miały miejsce niecodzienne zajęcia w bibliotece. Pomieszczenia biblioteczne stały się na dwie godziny polem doświadczalnym dla przyszłych profesjonalistów zróżnicowanych branży – od kosmetolog podkreślającej urodę klientki do notariuszki sporządzającej testament babci.
Uczniowie klasy VIII postanowili wcielić się w różne postacie zawodowe i odegrać różne związane z dziedzinami zawodowymi scenki, począwszy od symulacji rozmów kwalifikacyjnych po scenki sytuacyjne potencjalnych przypadków w różnych miejscach pracy. Tak więc w naszej nauce przez zabawę pracownik budowlany docieplał ściany biblioteki, kierownik budowy zamawiał dostawy zaprawy murarskiej a trener piłkarski prowadził rozgrzewkę dla zawodnika, którego kontrakt negocjował potem z menadżerką klubu sportowego.
Wymagająca nauczycielka prowadziła lekcję i zaprosiła przedstawicielkę OSP na pogadankę o bezpieczeństwie, lekarz ortopeda udzieliła pomocy pacjentce a początkujący szef kuchni z kolei szukał szczęścia w sieci restauracji z kuchnią śródziemnomorską.
Uczniowie, prezentując swoją wizję wybranych ról zawodowych, dawali ponieść się falom improwizacji, co przynosiło wiele zabawnych sytuacji i zderzeń wyobrażeń o tym, jak może wyglądać wykonywanie danego zawodu. Takie oto nietypowe zdarzenia zadziały się podczas Dnia Zawodów w klasie VIII a.
MS
29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
02.10.2023 22:41W bibliotece: 29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego CzytaniaTo święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
W naszej szkole po raz kolejny obchodzimy ten niezwykły dzień w bibliotece.
W tym roku na zaproszenie klasy II a w akcji głośnego czytania brały udział także mamy uczniów: panie Agnieszka Giżycka i Joanna Rusinek. Zaprezentowały one uczniom zabawne opowiadania Joanny Piątkowskiej.
W jednym z opowiadań tata, który wolał drzemkę zamiast zabawy z córeczką został oklejony tatuażami dla dzieci, drugoklasiści także zapragnęli takich ozdób, które przygotowała dla nich jedna z mam, goszczących w bibliotece.
Wkrótce do zabawy dołączyli uczniowie klasy IVa, którzy najpierw sami czytali głośno fragmenty lektury „Akademia Pana Kleksa” a następnie razem z drugoklasistami wysłuchali zabawnej opowiastki, które przeczytały wszystkim panie wychowawczyni IIa Lucyna Stankiewicz i nauczyciel bibliotekarz Marzena Stefaniak.
Po wysłuchaniu śmiesznej historyjki o Gabrysi-Kaprysi uczniowie wspólnie wzięli udział w zabawie w quiz-zgadywankę, której celem było odgadywanie postaci z baśni. Obie klasy brały aktywny udział w integracji międzyklasowej, której tematem głównym stało się czytanie na głos.
MS
Bliskie spotkanie z boksem
19.10.2023 08:11
Z życia świetlicy szkolnej
Dnia 22 września do świetlicy szkolnej zawitał szczególny gość – p. Karolina Tracz. Pochodzi ona z Katowic i uprawia boks. Posiada tytuł Wicemistrza Polski 2022 r. w kategorii seniorów, Młodzieżowego Mistrza Polski 2020, 2021, 2022 w boksie w wadze 57 kg. Uczniowie najpierw obejrzeli film przygotowany przez panią Agatę Dobiję o wyczynach bokserki. Potem zadawali pytania, a p. Karolina cierpliwie na wszystkie odpowiadała. Następnie uczniowie zostali zaproszeni przez nią na salę gimnastyczną, gdzie uczestniczyli w warsztatach bokserskich. W ten ciekawy sposób byli zachęceni do rozwijania aktywności fizycznej. Dzieci nauczyły się kilku podstawowych umiejętności związanych z koordynacją ruchową na ringu. Okazało się, że boks może być dla nich wspaniałym sposobem na redukcję stresu i rozładowanie nadmiaru energii. Pomaga także ćwiczyć równowagę oraz wzmacnia mięśnie. Uczniowie bawili się fantastycznie, bo p. Karolina okazała się bardzo ciepłą i miłą osobą.
Mali przyrodnicy w terenie
30.10.2023 09:55KLASA IIA
We wrześniu klasa 2a uczestniczyła w zajęciach przyrodniczych w terenie.
Pierwsze zajęcia odbyły się w ogródku warzywnym. Dzieci zobaczyły warzywa w ich naturalnym środowisku. Poznały budowę warzyw. Mogły je zbierać, wykopywać, dotykać, wąchać, porównywać. Dowiadywały się, które części warzyw są jadalne, a które nie. Poznały sposoby przechowywania warzyw podczas zimy oraz jakie przetwory można z nich przygotować. Wzbogaciły swoją wiedzę na temat ich wartości odżywczych.
Drugie zajęcia poświęcone były uprawie ziemniaka. Dzieci udały się na pole, gdzie uprawiane są ziemniaki. Tam dowiedziały się o sposobie sadzenia i uprawie tej rośliny. Poznały pojęcie: roślina okopowa. Mogły samodzielnie wykopywać i zbierać ziemniaki.
Kolejne zajęcia odbywały się w sadzie. Dzieci oglądały, rozpoznawały drzewa i krzewy owocowe. Mogły zrywać, wąchać i smakować owoce rosnące w sadzie.
Serdecznie dziękujemy Pani Monice Porębskiej i Pani Aleksandrze Kasperskiej za zaproszenie do ogrodu warzywnego, sadu i na pole uprawne.
LS
Tajemnice pszczelego ula
15.10.2023 14:34Lekcja przyrody
Lekcje z cyklu Tajemnice pszczelego ula odbywały się w dwa wrześniowe piątki.
Brali w nich udział uczniowie klas najmłodszych 1-3 oraz klasy czwarte w ramach lekcji przyrody.
Uczniowie zostali zaproszeni do nowej zielonej pracowni, którą mieli okazję odwiedzić po raz pierwszy.
Lekcje z żywymi pszczołami zawsze budzą wiele emocji.
Uczniowie mogli podziwiać je w specjalnie przygotowanym ulu demonstracyjnym.
Podczas lekcji zapoznali się pracą pszczelarza i jego atrybutami.
Zobaczyli cykl życia pszczoły, poznali wiele ciekawostek o mieszkańcach pasieki.
W trakcie lekcji każdy mógł skosztować miodu oraz zobaczyć inne produkty tworzone przez pszczoły.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w lekcjach, zadawały pytania, zapewniały o chęci pomocy tym niezwykłym owadom.
Lekcje upamiętniały wspólne zdjęcia z pszczołami.