Nauka wokół nas
11.10.2023 20:42Interdyscyplinarne wykłady dla szkółNaukowo rozpoczął się rok szkolny dla klas siódmych, ponieważ wzięły udział
w wykładach w salach audytoryjnych budynku Wydziału Nauk Ścisłych
i Technicznych w Chorzowie.Uczniowie mieli okazję wysłuchać trzech wykładów: z fizyki, inżynierii materiałowej
i chemii, a wszystkie były połączone z pokazami doświadczeń.Pierwszy nosił tytuł „Poruszająca elektryczność” i wyjaśniał w jaki sposób elektryczność zmieniła życie człowieka, obfitował w wiele elektryzujących doświadczeń. A nawet przez ciała ochotników przepłynął prąd.
Drugi wykład pozwolił słuchaczom odkryć zaskakujące fakty o codziennych materiałach, zarówno naturalnych jak i inżynierskich, które spotykamy w codziennym życiu.
Trzeci wykład zapowiadał się ciekawie już tytułem – „Ogień – magia, chemia i alchemia”. Wzbudził najwięcej emocji, ponieważ był ilustrowanym gorącymi (dosłownie) doświadczeniami. To był bardzo ciekawy dla uczniów czas, gdyż wykłady poprzez proste eksperymenty wprowadziły ich w świat badań prowadzonych przez naukowców.
Wykłady współprowadzone były przez zespoły wykwalifikowanych wykładowców, dydaktyków z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych. Forma dialogu między wykładowcami i uczestnikami pozwoliła na wejście w interakcję z widownią i wspólne eksperymentowanie.
Ochotnicy mogli samodzielnie wykonać przygotowane eksperymenty i zademonstrować je widowni. Wszystkie doświadczenia wykonywane były pod opieką i z pomocą wykładowców, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
SJW
Wyprawa na Żywiecczyznę
02.10.2023 22:45Wycieczka kl 7a i 7b
Piękny wrzesień zachęcał do wyjazdów, więc klasy siódme wyruszyły na Żywiecczyznę.
Pierwsza część wycieczki zapewniła uczniom dawkę wiedzy historycznej. Była to wędrówka przez Rynek oraz zwiedzanie Muzeum Miejskiego w Żywcu, które znajduje się w Starym Zamku. Można było poznać nie tylko historię, ale i tradycje miasta, kulturę ludową i sztukę sakralną regionu.
Potem miał miejsce spacer po okalającym zamek ogromnym parku pełnym starych drzew. Uczniowie z zaciekawieniem zaglądali też do mieszczącego się tam mini zoo.
Później przyszła pora na największą atrakcję, czyli wyjazd wagonikiem na Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Z wysokości 761 m n.p.m. można było oglądać piękne widoki na mieniące się w słońcu Beskidy. Chętni skorzystali z toru saneczkowego i obejrzeli zbiornik wodny będący częścią kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej. Natomiast wszyscy podziwiali paralotniarzy i trochę im zazdrościli.
Program „Poznaj Polskę”
02.10.2023 22:46Wyczieczka klas 7a, 7b i 8aWycieczki szkolne to dla wielu dzieci ulubiona forma nauki, dlatego jeszcze we wrześniu nasi uczniowie wyruszyli poznawać swój kraj. Tym razem skorzystaliśmy z dofinansowania MEiN
w ramach kolejnej odsłony Programu „Poznaj Polskę".Klasy trzecie pojechały do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie mogły podziwiać solankowe jeziora, podziemne komory oraz Kaplicę św. Kingi. Poza tym dzieci poznawały dawne narzędzia, maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. W drodze do Krakowa trzecioklasiści zatrzymali się na zwiedzanie wyjątkowego miejsca. Otóż odwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, gdzie mogli oglądać zbiory związane z tym najbardziej znanym na świecie polskim świętym.
Natomiast uczniowie klas VII-VIII wyruszyli na Śląsk, by poznać trzy atrakcyjne miejsca. Najpierw podziwiali zbiory Muzeum Nauk o Ziemi w Sosnowcu. Wykład i wystawa w muzeum geologicznym, gromadzącym około 4 000 okazów z Polski i całego świata, w przystępny sposób pokazały im dynamiczną historię Ziemi i ewolucję życia.
Kolejnym punktem było zwiedzania Kopalni Guido w Zabrzu. Jest to najgłębiej położona trasa turystyczna w górnictwie węglowym w Polsce. Najwięcej emocji wśród uczniów wzbudził zjazd autentyczną szolą górniczą oraz przejażdżka jedyną w swoim rodzaju elektryczną kolejką podwieszaną.
Na zakończenie uczestnicy wycieczki pojechali do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Tam, w nowoczesnej konstrukcji architektonicznej, zobaczyli kilka pawilonów: roślin użytkowych, tropików, sukulentów i akwarystyczny. Uczniowie z zachwytem wędrowali pośród zieleni, kwiatów i zwierząt. Poznawanie Polski okazało się zajęciem bardzo ciekawym.
SJWWycieczka do Wieliczki
15.10.2023 14:40Wycieczka szkolna14 września klasy III wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę klasową.
Pierwszym punktem wycieczki był dom - muzeum w Wadowicach, w którym urodził się i mieszkał Karol Wojtyła. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali osobiste rzeczy Karola Wojtyły oraz uważnie słuchali przewodnika, który opowiadał im ciekawe, nieraz zabawne historie z życia Papieża.
Kolejnym punktem wycieczki była Kopalnia Soli w Wieliczce Zwiedzanie rozpoczęliśmy pod opieką pani przewodnik, która oprowadziła nas po podziemiach tego wspaniałego obiektu. Kopalnia Soli Wieliczka to bezcenny zabytek kultury materialnej wpisany w 1978 r. na Pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie rozpoczyna się od wejścia do Szybu Daniłowicza. Najpierw pokonaliśmy mnóstwo schodów w dół, by później przejść prawie czterokilometrową trasę zwiedzania. Na dole w kopalni panuje przyjemny chłód, więc trzeba być przygotowanym i odpowiednio się ubrać. Przechodząc wąskimi korytarzami zabytkowej kopalni, słuchaliśmy opowieści naszej przewodniczki, która najpierw opowiedziała nam legendę związaną z powstaniem tego miejsca, a później przeszła do historii kopalni. Następnie dowiedzieliśmy się o metodach wydobywania soli, poznaliśmy tajniki pracy górników, którzy na przestrzeni lat wykonywali naprawdę niebezpieczny zawód. Wnętrza kopalni prezentują się wspaniale. Wszyscy byli bardzo zainteresowani kolejnymi etapami zwiedzania. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które dostawali wyczerpujące odpowiedzi.Był także czas na zakup pamiątek i krótki odpoczynek.
Po małych postojach w korkach o godzinie 19 szczęśliwie dotarliśmy do Godziszki.
AGW pracowni średniowiecznego skryby
02.10.2023 22:46Wycieczka klas 5a i 6aW ostatnim tygodniu września uczniowie klasy piątej i szóstej wraz ze swoimi opiekunami wybrali się do Zamku Książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej. Podczas wycieczki mieli okazję zwiedzić jedną z najbardziej rozpoznawalnych w naszej okolicy budowli oraz usłyszeć jej historię. Podczas spaceru po zabytkowym zamku uczestnicy podziwiali jego wnętrza i zbiory, poznali związane z nim legendy oraz uświadomili sobie zmiany, jakie nastąpiły w tym miejscu na przestrzeni lat. Po przerwie spędzonej w kawiarni uczniowie wzięli udział w warsztatach „W pracowni średniowiecznego skryby, czyli sztuka dawnego pisania”, podczas których nie tylko dowiedzieli się, jak powstawał alfabet łaciński, ale i mogli wczuć się w rolę dawnego skryby, próbując techniki pisania gęsim piórem. Każdy uczestnik warsztatów stworzył swój własny dokument, który został wykończony lakową pieczęcią.
KW