Święto tej niewymiernie ciekawej liczby to doskonała okazja, by pielęgnować podziw do matematyki. O tym, że bez znajomości liczby Pi ani rusz, przekonywali wszystkich nauczyciele nauk ścisłych, rozwieszając na szkolnych korytarzach ciekawostki z nią związane. Zostało również przygotowane ciekawe przedstawienie o życiu Pitagorasa, pokazujące w zabawny sposób jak wymyślił słynne twierdzenie matematyczne nazwane jego imieniem. Po tej podróży do przeszłości uczniowie zostali zaproszeni do udziału w Teleturnieju „Awantura o kasę”. Drużyny złożone z przedstawicieli klas 4-8 rywalizowały w nim, odpowiadając na pytania dotyczące nie tylko liczb. Tego dnia chyba udało się nam pokazać, że matematyka choć trudna, to jednak jest piękna.
Zamieniamy się w bohaterów szkolnych lektur
Setne lekcje języka polskiego zawsze są wyjątkowe. Tak było i w tym roku, kiedy w pewien piątek w klasie 4b nadeszła pora na realizację tych wyczekiwanych zajęć. Wówczas zamiast uczniów w sali zebrali się… bohaterowie szkolnych lektur! A byli to m. in. pan Kleks i szpak Mateusz z książki Jana Brzechwy, kilku Mikołajków, Ludeczka oraz bohaterowie komiksu Janusza Christy: tytułowy Kajko, Łamignat i Jaga. Każdy uczeń miał okazję zaprezentować swoją postać według własnego pomysłu. W ten niecodzienny sposób dzieci utrwaliły wiedzę o poznanych bohaterach literackich oraz miło spędziły czas przy poczęstunku, który same zorganizowały. Na koniec uczniowie, w drodze głosowania, wybrali osobę, która najlepiej przedstawiła wybraną postać i nagrodzili ją głośnymi brawami.
5
Zielone święto
Dnia 17 marca w klasach IV-VIII świętowaliśmy Dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. Chętni do przybierania różnych barw uczniowie przyszli do szkoły ubrani na zielono. Dodatkowo niektórzy przynieśli kapelusze w ramach konkursu na najciekawsze nakrycie głowy. Stołówka szkolna również włączyła się w obchody tego święta, serwując wyjątkowy zielony obiad. W klasach odbyły się lekcje o kulturze, tradycji i symbolach Irlandii. Dużą atrakcją okazała się fotobudka, w której uczniowie mieli okazję zrobić sobie zabawne zdjęcia. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.
1
Przygoda z historią
Uczniowie klas ósmych postanowili przenieść się do przeszłości, w związku z tym udali się na wycieczkę na Zamek Sułkowskich. Ten wznoszący się w centrum Bielska-Białej obiekt jest najstarszą i największą zabytkową budowlą na terenie miasta. Przechadzając się po imponujących wnętrzach i słuchając ciekawej opowieści muzealnego przewodnika, uczniowie: poznali dzieje archeologiczno-historyczne Bielska-Białej i okolic, obejrzeli salon mieszczański, a także muzyczny, odnowioną kaplicę św. Anny; doświadczali również sztuki, podziwiając galerię malarstwa portretowego XIX w. oraz współczesne dzieła artystów lokalnego środowiska. Oprócz zwiedzania czekała nastolatków wyprawa do pracowni średniowiecznego skryby, gdzie poznali tajniki sztuki dawnego pisania. Podczas warsztatów każdy miał okazję spróbować techniki pisania gęsim piórem. Na koniec wszyscy z przejęciem i niezwykle starannie wykonali swój dokument na wzór średniowiecznych pergaminów. Nietykalności powstałych pism strzec będzie pieczęć lakowa, którą pod okiem prowadzącej odlano na zakończenie zajęć. Z wycieczki uczniowie przywieźli nie tylko własnoręcznie wykonaną piękną pamiątkę, ale także przekonanie, że Bielsko-Biała to miejsce, w którym można przeżyć ciekawą przygodę z historią.
1
Urodziny o smaku babeczek
Naszą społeczność na tyle zafascynował Mikołaj Kopernik, że co roku obchodzimy jego urodziny. Jest to doskonała okazja, by sprawdzić swoją wiedzę o polskim uczonym, jego odkryciach, a także wiadomości z wielu dziedzin, którymi się zajmował. W takie święto można też zjeść coś słodkiego, ale pyszne babeczki trafiały tylko do tych, którzy prawidłowo odpowiedzieli na wylosowane pytanie. Stąd na każdej przerwie przy urodzinowo-konkursowym stanowisku gromadziły się tłumy uczniów. Każdy chciał spróbować swoich naukowych sił, a zwłaszcza ciasteczek…
Turnieje Polonistyczne z okazji setnych lekcji języka polskiego
Z okazji setnych lekcji języka polskiego w klasach 6 i 7 zostały zorganizowane Turnieje Polonistyczne. Podczas zajęć uczniowie odpowiadali na pytania z zakresu… właśnie owych 100 lekcji! Czterdzieści pięć minut tym razem minęło w mgnieniu oka, gdyż każde zadanie znajdowało się w innym miejscu, a można się w nim było zatrzymać jedynie na minutę. Nie tracąc ani chwili, uczniowie co rusz zamieniali się ćwiczeniami i natychmiast przystępowali do udzielania odpowiedzi. Nie było to łatwe zadanie, gdyż pytania dotyczyły gramatyki, ortografii, terminów literackich, treści lektur, a nawet wymagały wykonania konkretnych czynności, np. poszukiwania danego zagadnienia w znajdujących się w sali słownikach. Druga część zajęć polegała na przeanalizowaniu wszystkich pytań, uzgodnieniu poprawnych odpowiedzi oraz wyłonieniu uczniów, którzy najlepiej opanowali wiedzę z języka polskiego w tym roku szkolnym. Zwyciężczynie – Karolina Ucher z kl. 6 oraz Dorota Jakubiec z kl. 7 zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz nagrodami książkowymi.
3
Święto Rodziny w klasie 2a
Dzień 31.01.2025r. był dla drugoklasistów czasem spotkania z ukochanymi dziadkami i rodzicami w szkole. Dzieciaki zaprezentowały bogaty program artystyczny, który nie tylko poruszył serca obecnych, ale także przeniósł wielu z nich wspomnieniami do młodości. Wśród różnorodnych motywów muzycznych pojawiły się m.in.: walc, twist, góralskie kolędowanie, przeboje lat 70-tych, czy współczesne piosenki z morałem Małej Orkiestry Dni Naszych. Zarumienieni z wrażenia goście otrzymali laurki i pamiątkowe zdjęcia swoich wnucząt, a całej uroczystości towarzyszyło mnóstwo radości w otoczeniu dekoracji z pięknych kwiatów.
4
Z działalności Szkolnego Klubu Europejskiego – EUROKIDS
- Nasz Szkolny Klub Europejski miał swój udział w występie artystycznym na szkolnej akademii z okazji Święta Niepodległości. Nasze uczennice z klubu zaśpiewały piękną patriotyczną piosenkę „Wspomnienie tamtych dni…”, która wyraża refleksję nad trudnymi chwilami w historii Polski, zwłaszcza czasami zaborów, kiedy kraj był pod obcą dominacją, a Polacy walczyli o wolność. Słowa piosenki przypominają o cierpieniu narodu polskiego w czasie, gdy Polska nie istniała na mapie Europy, a Polacy byli traktowani jako poddani, pozbawieni praw i godności. W tych trudnych latach Polacy tęsknili za niepodległością, marzyli o wolności, a zarazem walczyli z przeciwnościami losu. Była to dla nas chwila zadumy, przypomnienia jak ważna jest dla nas Polska jako kraj europejski oraz jak ważne jest dla nas pielęgnowanie pamięci o czasach, które kształtowały naszą świadomość narodową.
- W świąteczny czas w naszym Szkolnym Klubie Europejskim zorganizowaliśmy zajęcia na temat Świąt Bożego Narodzenia w krajach europejskich. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy dotyczących świąt obchodzonych w innych krajach Europy. Prezentacja tradycji i obyczajów tych Świąt w Europie dostarczyła nam wiele cennych informacji, a także mogliśmy dowiedzieć się jak w różnych krajach życzyć i powiedzieć „Wesołych świąt”. Zwieńczeniem naszych zajęć był quiz związany ze świętami Bożego Narodzenia w Europie oraz stworzona przez nas gazetka ze zwrotami „Wesołych Świąt” w różnych językach, aby lepiej usystematyzować wiedzę.
- W Szkolnym Klubie Europejskim obejrzeliśmy również krótki film edukacyjny "Europe – Destination World" stworzony przez National Geographic Kids, który zabrał nas w podróż po Europie, ukazując jej bogatą historię, kulturę, przyrodę i dziedzictwo. Mogliśmy odkryć różnorodność krajobrazów, od malowniczych wiosek po tętniące życiem miasta, oraz dowiedzieć się więcej o unikalnych cechach jakim jest nasz kontynent – Europa . Aby lepiej usystematyzować naszą wiedzę i poznać lepiej nasz kraj rozwiązaliśmy quiz kulturowy. Były to bardzo ciekawe zajęcia, które ukazały nam piękno Europy.
Z działalności Klubu Języka Angielskiego
W ramach projektu „Cyfrowi Lingwiści” nasz klub zrealizował wszystkie zadania. Jesteśmy dumni i pełni nowych umiejętności jakie udało nam się zdobyć podczas realizacji tego projektu. Wykonaliśmy następne cztery zadania z listy działań:
- Świętowanie – obejrzenie filmu na platformie YouTube na temat Święta Dyni, poznanie słownictwa związanego z tym tematem, rozwiązywanie quizu na platformie „Blooket”.
- Językowe Karaoke – zaśpiewanie piosenki świątecznej w języku angielski wraz ze stworzoną przez nas choreografią.
- Teachflix – obejrzenie filmu o Europie na platformie Teachflix, w trakcie którego dowiedzieliśmy się ciekawostek i najważniejszych informacji o krajach europejskich.
- Diffit for Teachers – wykonanie karty pracy stworzonej na bazie sztucznej inteligencji w Diffit. Poznanie słownictwa opartego na tekście wygenerowanym w narzędziu Diffit opartym na sztucznej inteligencji z filmu o krajach europejskich oraz rozwiązywanie quizu na karcie pracy.
Realizowanie zadań z projektu „Cyfrowi Lingwiści” było dla nas czasem świetnej zabawy, w której nauka języka angielskiego powiązana z metodami technologii informacyjno-komunikacyjnej rozbudziła w nas większe zainteresowanie językiem, pobudziła naszą kreatywność i świadomość międzykulturową, co sprawiło, że jesteśmy zmotywowani do kontynuowania naszej edukacji językowej.
Nasz Klub języka angielskiego wspólnie z klasą 4a dołączył do projektu eTwinning „Be My Penfriends”, którego koordynatorem i założycielką jest pani Anna Sajbor. Wspólnie napisaliśmy listy i wysłaliśmy stworzone przez nas kartki świąteczne z życzeniami w języku angielskim do naszych przyjaciół z Hiszpanii, Grecji, Turcji i Hiszpanii. W zamian otrzymaliśmy od nich informacje zwrotne w postaci pięknych kartek noworocznych i świątecznych oraz listów, w których nasi europejscy przyjaciele przedstawili nam siebie, co lubią, czego nie, skąd pochodzą, jakie jest ich hobby, ulubiony przedmiot, sport, zwierzę etc. Dzięki fotografiom i rysunkom ich wizerunku mogliśmy zobaczyć jak wyglądają. Na kolejne listy czekamy już z niecierpliwością.
Zapraszamy do obejrzenia naszej kolejnej foto relacji z podejmowanych działań w projekcie „Cyfrowi Lingwiści oraz wymiany korespondecji w projekcie eTwinning 😊
Dzień Kobiet
Dzień Kobiet
Pierwsze dni marca upłynęły pod znakiem zaglądającego przez okna słoneczka i Dnia Kobiet. Tradycyjnie w okolicach tego święta pojawiają się w naszej szkole panowie i chłopcy z kwiatami, którymi obdarowują panie i dziewczęta. Niektóre szczęściary otrzymują też słodkości lub drobne upominki. A na szkolnej gazetce pojawiła się przepiękna, kolorowa i zwiewna kobieta, unosząca się nad ziemią jak postacie na obrazach Chagalla.
Dzień Kubusia Puchatka
W czwartkowe przedpołudnie do biblioteki zawitała klasa IIa z panią wychowawczynią, by hucznie obchodzić święto najbardziej znanego na świecie misia. Uczniowie przygotowali prezentacje dotyczące tej niezwykle popularnej od pokoleń książeczki A. Milne’a i dzielili się fascynacją światem przedstawionym w Stumilowym Lesie. Zainspirowani pomysłami wychowawczyni drugoklasiści przygotowali niezwykle barwne kukiełki na patyku oraz plakaty, ukazujące głównych bohaterów „Kubusia Puchatka”. Uczniowie przepięknie czytali ulubione fragmenty książeczki lub z pasją o nich opowiadali. Przygotowali także ciekawe tematyczne, jak na przykład przypinanie zagubionego ogona Kłapouchemu po uprzednim okręceniu się wokół własnej osi. Był też quiz i zgadywanki dotyczące znajomości książeczki oraz miodobranie z pszczółkami połączone z matematycznymi ćwiczeniami. W drugiej części zajęć drugoklasiści brali udział w kolejnej odsłonie całorocznego konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”, gdzie oczywiście tematem przewodnim był „Kubuś Puchatek”. Nie brakło także słodkiego akcentu w postaci miodowych cukierków, które lubią przecież wszystkie misie i dzieciaki.
8
W Bibliotece: Strasznie straszne opowieści i kowbojskie przygody
Z kolei w marcowy poranek do biblioteki zawitał pobrzękujący łańcuchami Duch Przeszłych Świąt Bożego Narodzenia. Opowiadał o tym, jak przemienił serce skąpego Scrooge’a. Poza tym zaprezentował upiorne, ale zachwycające odsłony pośmiertnej egzystencji ku przestrodze żyjącym – i to wszystko zmieściło się w tekturowym pudełku. Dla uważnych słuchaczy przygotował zestaw pytań w formie quizu, a w nagrodę otrzymać można było niebiańsko dobre cukierki. Następnie do przeczytania książki „Mustang z Dzikiej doliny” zachęcała zadziorna kowbojka, płynnie i ze swadą przedstawiła zarys książki i jej głównych bohaterów. Piękny plakat uzupełniał jej wypowiedź, a na koniec przygotowała turniej wielu pytań i oczywiście dziko dobre cukierki.
1
Akcja - Elektrośmieci
DRODZY UCZNIOWIE I RODZICE!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu: „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród Dzieci i Młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych.JEDYNYM WARUNKIEM JEST MOBILIZACJA DO DZIAŁANIA, PORZĄDKI DOMOWE I CHĘCI!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
„IM WIĘCEJ SPRZĘTU UZBIERAMY, TYM WYŻSZY BON OTRZYMAMY!’’
TERMIN AKCJI:
10 - 14.03.2025 r.
poniedziałek - piątek
MIEJSCE AKCJI:
PARKING ZA SZKOŁĄ
PARTNER:
OPERATOR AKCJI:
GREEN OFFICE ECOLOGIC Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 00-074, ul. Trębacka 4
KONTAKT TELEFONICZNY w godz. 8:00 - 16:00: +48 669-482-511 oraz 83 341 75 94 wew. 23;
E-MAIL: eko.szkoly@greenoffice.co / STRONA: www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl
ZBIERAMY:
KOMPUTERY,
DRUKARKI,
MONITORY,
TELEFONY,
SPRZĘT RTV I AGD,
BATERIE,
AKUMULATORY,
KABLE,
TUSZE ATRAMENTOWE, ITP.
UWAGA! NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK.
RODZAJE SPRZETU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO
W bibliotece : Polecajki czytelnicze w lutym – klasy III zapraszają !
Lutowe odwiedziny w bibliotece klas III obfitowały w niezwykłe projekty i wydarzenia. Jak zwykle motywem przewodnim były rekomendacje książkowe – w myśl przyjętej formuły spotkań. Klasy III a i III b w pełnym rynsztunku stawały w szranki wyzwań książkowych, przygotowując konkursy , quizy i modele światów przedstawianych lektur. Czytelnicze odkrycia prezentowali kolejni uczniowie a formy pokazu były zaskakujące i inspirujące. Barwne wyklejane plakaty spodobały się nie mniej niż zabawne przebieranki .O ulubionych lekturach można opowiadać w najróżniejszy sposób a i nawet znane od pokoleń bajki odkrywane przez kolejne czytelnicze pokolenia przybierają wtedy ciekawe barwy.
5
Bal karnawałowy klas 1-3
Dnia 5 lutego balowali w szkole uczniowie klas 1-3. Najpierw przez salę gimnastyczną przetoczył się barwny korowód, prezentując karnawałowe przebrania i stroje. Potem szybko zapanowała atmosfera dobrej zabawy tanecznej w rytm wskazywanych przez dzieci przebojów. Dużą atrakcją balu okazały się nowe konkursowe zabawy i animacje organizowane przez wychowawców. Na koniec wszyscy uczestnicy balu zostali nagrodzeni słodkim upominkiem. Miłe wspomnienia dokumentujemy w galerii zdjęć.
Warsztaty origami w bibliotece
W Walentynki odbyły się specjalne warsztaty origami dla klas piątych, prowadzone przez p. Monikę Konior – bibliotekarkę z PBW w Bielsku-Białej. Wprowadziła ona uczniów w niezwykły świat ręcznie składanych małych dzieł sztuki. Tematem warsztatów były oczywiście książki. Każdy ich uczestnik miał możliwość wykonania i ozdobienia swojej własnej książeczki. Różnokolorowy papier wykorzystany został do zrobienia okładek, karty książki oczywiście pozostały białe, aby mogły nieść treści i rysunki zgodnie z upodobaniami autorów. Uczniowie, wprowadzani w arkana składania papieru w miniaturowe cacka, sporządzili książeczki, którym mogli nadać swój indywidualny charakter i dać upust swojej wyobraźni. Powstały przepiękne dzieła „sercem malowane”.
Walentynki
Walentynki to szczególnie lubiany przez uczniów dzień. W naszej szkole zawsze je świętujemy, przede wszystkim ubierając się na czerwono. Poza tym uczniowie mogli wyrażać sobie sympatię, wrzucając kartki z czułymi słowami do specjalnej skrzynki. Potem walentynkowa poczta została doręczona do adresatów. Niektórzy szczęściarze mieli nawet po kilka karteczek. Być może dlatego, że dzień wcześniej odbyła się dyskoteka walentynkowa, a taniec zawsze sprzyjał nawiązywaniu bliskich relacji.
Swoją życzliwość można okazywać nie tylko ludziom, ale także książkom i słowu pisanemu. W związku z tym w bibliotece szkolnej czekało tajemnicze pudełko pełne cytatów literackich i przysłów. Uczniowie chętnie „częstowali się” aforyzmami, które miały w sobie słodycz mądrości…
„Niektórzy lubią poezję”
- 25.03.2024 16:34
- W Bibliotece : konkurs recytacji poezji Szymborskiej w bielskiej Kubiszówce.
- więcej
Uczta na Olimpie
- 24.03.2024 22:14
- więcej
Turnieje Polonistyczne rozstrzygnięte!
- 24.03.2024 17:15
- więcej
21 marca - Dzień Wiosny
- 20.03.2024 11:40
- Dniem kolorowego wiosennego ubrania i skarpety nie do pary:)
- więcej
Warsztaty zdrowego odżywiania
- 20.03.2024 11:16
Dietetyk w naszej szkole.- więcej