Akademia wielkanocna
„Nie ma takiego drzewa, na które byś się nie wspiął, żeby ratować mnie…” – tymi pięknymi słowami rozpoczęła się tegoroczna akademia wielkanocna. Wyśpiewanymi słowami, bo to piosenka zespołu Małe TGD, którą z radością podchwyciły dzieciaki naszej szkoły. Potem był czas refleksji, rozpamiętywania wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Opowiedzieli o nich uczniowie kl. 5b, a wspaniałym uzupełnieniem były fragmenty filmu o męce i zmartwychwstaniu Jezusa. Potem czwartoklasiści przedstawili tradycje wielkanocne, przy okazji prezentując piękne palmy i pisanki ułożone w koszyczkach. Dekorację stanowił świątecznie nakryty stół z kwiatami oraz krzyż otulony białym tiulem. Na koniec p. Dyrektor życzyła wszystkim radosnej Wielkanocy.
Mój tajemniczy ogród
Klasy piąte na podsumowanie pracy z powieścią Frances Hodgson Burnett przygotowały swoje tajemnicze ogrody. Były to piękne makiety, wykonane z różnorodnych materiałów i przedstawiające uczniowskie wyobrażenia miejsca opisanego przez brytyjską powieściopisarkę. Można było podziwiać zielone ogrody, pełne kwitnących kwiatów, zwłaszcza róż, z huśtawkami i alejkami. Niektórzy dodali także oczka wodne i furtki z kluczykiem. Uczniowie opisywali oglądane prace i opowiadali o swoich wrażeniach. Warto dodać, że niektóre ogrody tajemniczo pachniały, a odrobina wyobraźni pozwoliła wszystkim znaleźć się na chwilę poza salą lekcyjną.
1
Krakowskie przygody
Dnia 9 kwietnia klasy 4-8 wyruszyły na edukacyjną wyprawę do Krakowa. Wycieczka składała się z kilku części o różnorodnym charakterze, pozwalającym odkrywać możliwości i uroki tego miasta. Najpierw uczniowie obejrzeli w Teatrze Bagatela przedstawienie pt. „Przygody Tomka Sawyera” na podstawie powieści Marka Twaina. Chociaż książka o przygodach tego jedenastoletniego urwisa powstała dawno temu, to okazało się, że nadal wciąga i fascynuje. Spektakl był niezwykle dynamiczny, barwny, roztańczony i rozśpiewany, więc uczniowie wyszli z teatru zachwyceni. Potem była okazja na mały spacer po Rynku w Krakowie, gdzie zabytek sąsiaduje z zabytkiem, suną tłumy turystów i słychać mieszankę różnych języków. Było widać, że miasto powoli przygotowuje się do świąt, bo krakowskie kwiaciarki sprzedawały piękne palmy, a sklepikarze rozkładali kramy na jarmark. Na koniec uczniowie otrzymali solidną dawkę wiedzy historycznej w Muzeum Kościuszkowskim i z ochotą wspięli się na Kopiec Kościuszki, skąd rozciągał się przepiękny widok na miasto. Wyprawie towarzyszyły przebłyski wiosennego słońca, więc humory wszystkim dopisywały. Warto dodać, że wyjazd został sfinansowany ze środków realizowanego w naszej szkole projektu unijnego.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Sejm RP ustanowił rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc. W związku z tym odbył się specjalny apel poświęcony tej tematyce. Najpierw p. Andrzej Kowalczyk w ciekawej prezentacji przedstawił rys historyczny tych strasznych wydarzeń. Potem uczniowie kl. 8a i złożeniem kwiatów pod Dębem Pamięci uczciliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Sukcesy w GOK-u
W Sokolni w Buczkowicach odbył się już XXIII Przegląd Artystycznej Twórczości Szkolnej. Wzięło w nim udział dużo reprezentantów naszej placówki, którzy śpiewali i grali solo, w duecie oraz w zespole. Podczas uroczystej gali 5 kwietnia okazało się, że wielu z nich zostało laureatami. Tego samego dnia docenieni zostali uczestnicy Gminnego Konkursu Plastycznego „Ekoozdoba wielkanocna”. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Szczegóły na stronie GOK-u Gminny Ośrodek Kultury GOK - Buczkowice
Kartografia dla każdego
Wytyczanie dróg morskich, odkrywanie nowych lądów, eksplorowanie szlaków wyobraźni – to wszystko czekało na chętnych w bibliotece. W środę 19 marca uczeń klasy VIIIa Antoni Cielecki przeprowadził dla wszystkich przyszłych odkrywców warsztaty kartograficzne, podczas których sporządzono wiele map krain dopiero czekających na odkrycie. Młodzi adepci kartografii musieli zapoznać się z nowymi pojęciami i uwzględnić je w swoich planach prac. Szybko zrozumieli, że róża wiatrów to ważny element każdej mapy, a prądy morskie występują w zależności od siły przyciągania Słońca i Księżyca i również można je zaznaczyć na mapie ku przestrodze. Do pracy w szkicowaniu zarysów lądów niezwykle przydatne okazały się ziarna ryżowe, których położenie w rzucie na kartce papieru zwiastowało ukryte dotąd wyspy i kontynenty czekające na odkrycie.
Turniej wiedzy o „Hobbicie”
Światowy Dzień Czytania Tolkiena, obchodzony 25 marca, to inicjatywa brytyjskiego Towarzystwa Tolkienowskiego, które od 2003 r. promuje twórczość tego wybitnego twórcy literatury fantasy. W tym dniu w wielu szkołach organizowane są wydarzenia mające na celu przypomnienie sylwetki pisarza i popularyzację jego dzieł. Z tej okazji w bibliotece odbył się turniej wiedzy o „Hobbicie”, w którym wzięła udział klasa 6. Uczniowie podzieleni na dwie drużyny odpowiadali na wylosowane pytania o różnym stopniu trudności, a zabawę poprowadził szkolny ekspert od twórczości Tolkiena - Antoni Cielecki z kl. 8a. W imieniu drużyn na pytania odpowiadali kapitanowie, wybrani po burzliwych naradach ich członków. Ponadto ustalono, że pytanie, na które nie uzyskano odpowiedzi, może przejąć drużyna przeciwna. Zacięta rywalizacja między zespołami nie pozwoliła na wyłonienie zdecydowanych liderów turnieju, do końca walka o punkty była wyrównana, a po całej serii pytań okazało się, że wynik jest remisowy. Obie drużyny przyjęły więc zasłużone gratulacje i drobny słodki poczęstunek.
Niektórzy lubią poezję
Już po raz jedenasty odbył się Konkurs Recytatorski „Niektórzy lubią poezję”, skupiający miłośników twórczości Wisławy Szymborskiej. Jest on przeznaczony dla uczniów szkół średnich, ale dopuszcza także uczestników klas 7-8. Do Kubiszówki w Bielsku-Białej przybyła młodzież z trzech powiatów: żywieckiego, bielskiego i cieszyńskiego. W tym roku prezentacje odbyły się w kategoriach recytacji oraz poezji śpiewanej. Naszą szkołę reprezentowała Aurelia Mysza z klasy VIIIb, która przygotowała utwór noblistki pt. „Zakochani”. Jako jedna z najmłodszych uczestniczek zebrała gromkie brawa. Zmagania recytatorskie były okazją nie tylko do spotkania z poezją, ale też poznawania tajników deklamacji. Na zakończenie wszyscy wielbiciele poezji zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Spotkanie klas III z ekodoradcą
We wtorkowy poranek - 2 kwietnia - w naszej bibliotece odbyło się spotkanie klas III z przedstawicielem Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka, zajmującego się między innymi edukacją ekologiczną dla najmłodszych. Na zaproszenie Gminnej Biblioteki w Buczkowicach przyjechał do nas ekodoradca – pan Marek Skrok. Poprowadził zajęcia z klasami IIIa i III b na temat ekologicznych metod pozyskiwania ciepła dla gospodarstw domowych. Ekodoradca omówił zagrożenia dla środowiska, wynikające z spalania śmieci w domowych kotłowniach, a także wpływ jakości powietrza na nasze zdrowie. Zajęcia poprowadzone były w formie zabawy przeplatanej czytaniem opowiadania dla najmłodszych na temat wpływu naszych decyzji na środowisko. Nie brakło też zagadek, a na koniec wszyscy uczestnicy mogli rozwiązać krzyżówkę, której hasło oddawało ideę spotkania. Uczniowie otrzymali drobne upominki, mające przypominać o celu edukacyjnym spotkania i promowaniu ekologicznych postaw w młodym pokoleniu mieszkańców gminy.
Zapraszamy do galerii wydarzenia.
Polecajki czytelnicze na wiosenne popołudnia
Niezawodne klasy III przybywały systematycznie do biblioteki, aby dzielić się swoimi odkryciami czytelniczymi. W marcu w wypożyczalni wyeksponowano wytwory radosnej twórczości uczniów i różne tajemnicze gadżety, wnętrza domów zamknięte w pudełku czy miniaturowe stajnie z grzywiastymi stworzeniami różnej maści. W ten sposób w bibliotece wyrosło także drzewo, nie szkodzi, że z tektury, które miało wyobrazić miejsce akcji przezabawnej książeczki – pierwszej z całej serii „13-piętrowy domek na drzewie”. Przy okazji poznaliśmy Kotnarki – latające koty i całą gamę innych nietypowych bohaterów serii. Wśród polecanych pozycji znalazły się także: „Maja i tajemnicza szuflada”, ”Pinokio” i „Gwiezdni przyjaciele”. Ulubioną zabawą stały się przy tej okazji quizy oraz zagadki, za które dzieci - w przypadku trafnej odpowiedzi - mogły otrzymać słodkie drobiazgi.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
3
Targi edukacyjne
W ramach preorientacji zawodowej uczniowie klas 7-8 wyruszyli na Targi Edukacyjne, które już po raz drugi odbyły się w SP w Mesznej. W imprezie uczestniczyli przedstawiciele z kilkudziesięciu szkół średnich z Bielska- Białej oraz młodzież klas starszych okolicznych placówek. W programie było wiele atrakcji, słodki poczęstunek, a przede wszystkim solidna dawka informacji praktycznych przy wyborze ścieżki edukacyjno-zawodowej. Do dyspozycji wszystkich byli uczniowie wraz z nauczycielami z kilkunastu szkół ponadpodstawowych – branżowych, średnich i techników, którzy chętnie odpowiadali na pytania. Klasa 7 ma jeszcze rok czasu na myślenie. Natomiast ósmoklasiści decyzję muszą podjąć w najbliższym czasie, więc by upewnić się co do wyboru dalszej drogi kształcenia, skorzystają jeszcze z Dni Otwartych Szkół w marcu i kwietniu.
„Niektórzy lubią poezję”
- 25.03.2024 16:34
- W Bibliotece : konkurs recytacji poezji Szymborskiej w bielskiej Kubiszówce.
- więcej
Uczta na Olimpie
- 24.03.2024 22:14
- więcej
Turnieje Polonistyczne rozstrzygnięte!
- 24.03.2024 17:15
- więcej
21 marca - Dzień Wiosny
- 20.03.2024 11:40
- Dniem kolorowego wiosennego ubrania i skarpety nie do pary:)
- więcej
Warsztaty zdrowego odżywiania
- 20.03.2024 11:16
Dietetyk w naszej szkole.- więcej