W dniach14 - 16 stycznia panie z firmy „Perfekt-Kolor" poprowadziły warsztaty plastyczne pt. „Zimowe pejzaże" dla uczniów klas trzecich. Posługując się tekturą i farbami dzieci wyczarowały cudowne zimowe domki, a to dzięki własnej inwencji twórczej. Posłużyły one potem jako dekoracja szkoły podczas Wieczoru Kolęd i wzbudzały zachwyt u przybyłych gości. Poza tym dzieci wykonały upominki na Dzień Babci i Dziadka, sprawiając swoim bliskim wiele radości.
Zimowe pejzaże
3
Wieczór Kolęd
W sobotnie popołudnie 18 stycznia nasza szkoła odświętnie przystrojona otworzyła swoje drzwi dla mieszkańców Godziszki i okolic.
Gości przybyło wielu, a swoją obecnością zaszczycili nas:
- Pan Jerzy Kanik - Wójt Gminy Buczkowice,
- Pan Grzegorz Konior - Przewodniczący Rady Sołeckiej Godziszki,
- Pan Jerzy Jakubiec - Sołtys,
- Pan Stanisław Sowa - Radny Gminy Buczkowice,
- Pan Michał Wandzel - Radny Gminy Buczkowice,
- Pani Bożena Jakubiec - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej,
- Pani Stanisława Caputa - Przewodnicząca Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów,
- Pani Grażyna Mędrzak - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich.
Uroczysty Wieczór Kolęd rozpoczęła Pani Agnieszka Zeman - Dyrektor Szkoły, serdecznie wszystkich witając.
Następnie na tle cudownej dekoracji, pełnej światła i bożonarodzeniowych akcentów został zaprezentowany program artystyczny.
W kolędowy klimat wprowadziła uczestników spotkania drugoklasistka, śpiewając pastorałkę o pastuszkach. Później zespół złożony z nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły zaprezentował widowisko słowno-muzyczne pt. „Przesypywanie tajemnic”.
Na scenie noc przetykały gwiazdy, ludzie śnili o niebie, a wszyscy prowadzeni przez anioły wędrowali do Betlejem w rytm kolęd oraz pastorałek śpiewanych przez szkolny chór i granych przez nauczyciela muzyki wraz zespołem młodych instrumentalistów.
Przedstawienie stało się zaproszeniem do tego, by przyjąć w życiu tajemnice, rozwinąć swoje skrzydła i wędrować z mądrością serca przez kolejny podarowany dzień.
Potem wystąpiła klasa 2b jako urocze małe aniołki wnoszące radość i blask na spowitej ciemnością sali.
Nie tylko śpiewały, ale też tańczyły o cudzie Bożego Narodzenia i nadziei z niego płynącej.
Mali artyści wzruszyli wszystkich wierszem o wyjątkowości wigilijnej nocy i „Kolędą dla nieobecnych”.
Na koniec prowadzące Wieczór Kolęd ósmoklasistki życzyły, by w Nowym Roku towarzyszyło wszystkim światło, byśmy jak Trzej Królowie wędrowali przez życie nauczeni miłości.
Po programie artystycznym Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich gości na słodki poczęstunek.
Przy stołach rozstawionych pośród dekoracji złożonych ze świątecznych prac klas 1-3 dalej miło płynął ludziom czas.
To było piękne spotkanie lokalnej społeczności w bożonarodzeniowym klimacie.1
Czytam i polecam!
Kolejne spotkania z klasami III a i III b wskazały na różnorodność zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych bywalców biblioteki. W poszukiwaniu inspiracji uczniowie sięgają coraz odważniej do półek księgozbioru przeznaczonego dla nieco starszych czytelników. Pola z III b, jako studentka nauk magicznych Hogwartu, zapraszała dzieci do magicznego świata uniwersum powieści o Harrym Potterze. Do tego założyła szatę adepta sztuk czarnoksięskich z domu Gryfindor, co pomogło jej uwiarygodnić czytelnicze przesłanie. Z kolei Ewa zaproponowała zapoznanie się z serią przygód o Jagodzie – nieco starszej dziewczynce, tym razem usiłującej rozwikłać tajemnicę zaginionego przepisu. Dzieci mogły też obejrzeć przygotowaną przez uczennicę makietę. Natomiast w klasie III a, dzięki zainteresowaniom Zosi, odbyła się nietypowa lekcja baletu. Uczennica nie tylko przygotowała ciekawą prezentację książki o przygodach młodych adeptów sztuki baletowej, ale też zaprosiła rówieśników do wykonania kilku tanecznych kroków i rozwiązania quizu z nagrodami. Poza tym uczestnicy spotkania obejrzeli wybrany fragment przedstawienia baletowego. Potem Majka zaproponowała powrót do lektury znanej starszemu pokoleniu, czyli „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”. Prezentację uzupełniła pięknym przebraniem oraz zestawem zagadek z nagrodami. Pomysłowość klas trzecich nie zna granic, zatem wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejne prezentacje czytelnicze w szkolnej bibliotece.
4
Pasowanie na czytelników
We środę 8 stycznia w naszej bibliotece miała miejsce uroczystość pasowania uczniów klas Ia i Ib na czytelników. Program artystyczny dla pierwszaków przygotowały uczennice klasy VIIIb, które zaprosiły ich do poznawania zasobów biblioteki, przedstawiając rozliczne korzyści płynące z czytania. Dziewczynki na koniec przywołały Panią Książkę, która wyjaśniła dzieciom, czego z książkami robić nie należy i jak prawidłowo z nich korzystać. Następnie Pani Książka odebrała od pierwszaków ślubowanie czytelnicze. Uczniowie mieli także okazję do zabawy i zgadywanek. Potem nastąpiło uroczyste pasowanie Księgą Bajek na czytelnika. Miłym dodatkiem do wydarzenia były także upominki książkowe podarowane przez Instytut Książki, a także słodkie co nieco.
2
Życzenia Świąteczne - Boże Narodzenie 2024
Świąteczne spotkanie społeczności szkolnej
W pięknie przystrojonych salach odbyły się klasowe wigilie. Uczniowie i nauczyciele łamali się opłatkiem, składali sobie serdeczne życzenia, zajadali smakołyki i znajdowali pod choiną prezenty. Potem miała miejsce świąteczna akademia na sali gimnastycznej. Najpierw wystąpiła klas 2b z wiązanką pastorałek, tańcami o cudzie i nadziei oraz z wierszem o wyjątkowości wigilijnej nocy. Następnie zespół złożony z nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły zaprezentował widowisko słowno-muzyczne pt. „Przesypywanie tajemnic”. Noc, gwiazdy, Betlejem, sen o niebie i aniołowie…, a wszystko na tle świetlistych dekoracji. Przedstawienie stało się zaproszeniem do tego, by przyjąć w życiu tajemnice i wędrować z mądrością serca przez kolejny podarowany nam dzień.
3
Christmas karaoke
W ostatnim tygodniu nauki w grudniu odbył się świąteczny koncert pt. „Christmas karaoke". Był to czas śpiewania do podkładu muzycznego kolęd w języku angielskim i niemieckim przez chętnych uczniów. Niektórzy postanowili nawet się przebrać, więc sala gimnastyczna nieco się zaczerwieniła… Poza tym kilkoro uczniów zaprezentowało wersje instrumentalne świątecznych utworów, grając na gitarach, skrzypcach oraz flecie. Okazało się, że nie brak w naszej szkole talentów muzycznych i odważnych śpiewaków, którzy spróbowali swoich sił solo, w duecie lub w zespole. Publiczność okazała się bardzo życzliwa, nagradzając brawami wszystkich wykonawców, a najlepszych – owacjami.
5
Z dobrą nowiną dla samotnych
Uczniowie klasy 2b przygotowali przepiękny program artystyczny na świąteczne spotkanie dla osób samotnych. Najpierw zaprezentowali wiązankę pastorałek o bosym pastuszku, aniołkach bez choinki i ciemnej nocy, którą rozświetlił cud betlejemskiej stajenki. Potem wytańczyli w rytm kolęd radość Bożego Narodzenia i nadzieję, jaką przynosi światu. Swój występ zakończyli wzruszającym wierszem o tym, że w wigilijny wieczór nikt nie może być sam. Oprócz drugoklasistów wystąpił też szkolny chór, który z zapałem zaśpiewał najbardziej znane kolędy. Występ naszych uczniów ożywił nadzieją serca osób samotnych i rozpromienił ich twarze.
4
Bajanie w bibliotece
Do biblioteki tuż przed świętami przybyła klasa II b, aby zaprezentować swoją znajomość lektury Janiny Porazińskiej „Szewczyk Dratewka”. Spotkanie było okazją nie tylko do zdobycia punktów w całorocznym konkursie czytelniczym, ale przede wszystkim do zanurzenia się w świecie tej pięknej baśni opartej na ludowych motywach. Uczniowie kolejno przedstawiali wybrane fragmenty utworu, a robili to przebrani za najciekawsze jego postacie. W ten sposób bibliotekę wypełniła grupa szewczyków, stadko królewien, trzy czarownice, a nawet jeden baranek. I tak głośne czytanie stało się pretekstem do świetnej zabawy w klasowym gronie.
2
Szlachetna paczka
Szlachetna Darczyńczyni, Szlachetny Darczyńco!
W tym roku wszyscy postanowiliśmy dołączyć do akcji Szlachetna paczka i było to największe przedsięwzięcie w naszej placówce.
Dzięki zaangażowaniu naszych cudownych Dzieci z przedszkola i Uczniów ze szkoły podstawowej, Rodziców, Nauczycieli, Pracowników i zaprzyjaźnionych osób udało się zorganizować pomoc dla potrzebującej rodziny, która w tak zwany weekend cudów (14 grudnia 2024r.) została obdarowana przez nas paczką.
W tym dniu podzieliliśmy się z nią również radością, serdecznością i pomogliśmy polepszyć trudną sytuację.
Zebraliśmy żywność i środki czystości, ciepłe ubrania, wygodny fotel. W przygotowanych paczkach nie zabrakło również ręczników, koców, pościeli, ciepłej kołdry i ozdób świątecznych do udekorowania choinki. Zakupiliśmy lodówkę oraz bon do sklepu budowlanego na zakup farby.
Serdeczne podziękowania kieruję do:
- koordynatorów naszej zbiórki na terenie placówki: członków wolontariatu szkolnego, wychowawców grup przedszkolnych oraz wychowawców klas I-VIII szkoły podstawowej, pani Anety Sendor – Hrapkowicz, pani Sylwii Pstruszyńskiej, pani Katarzyny Jagosz, Rad Rodziców każdej grupy przedszkolnej, Prezydium Rady Rodziców z przedszkola, Prezydium Rady Rodziców ze szkoły,
- sołtysa pana Jerzego Jakubca,
- pana Mateusza Saferny - Centrum AGD i RTV Buczkowice,
- Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Godziszce, dzięki którym mogliśmy liczyć na transport zgromadzonych paczek.
Niech łzy szczęścia, które pojawiły się na twarzach obdarowanych osób będą najlepszym dowodem na to, że nieustannie warto czynić dobro.
Wraz z koordynatorami akcji dziękuję za okazane serce, chęć służenia innym oraz bezinteresowną pomoc. Dziękujemy każdemu, kto w jakimkolwiek stopniu przyczynił się do pomocy, która przerosła nasze oczekiwania.
Agnieszka Zeman
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Godziszce
2
Mikołajki
Dzień 6 grudnia jest dla dzieci czasem oczekiwania na przybycie Świętego Mikołaja. W tym roku również pojawił się w naszej szkole, ale tym razem wędrował po salach lekcyjnych przy akompaniamencie kolęd granych i śpiewanych przez aniołki. Mikołaj miał jak zawsze dla wszystkich prezenty, tym razem były to słodkości i zabawne długopisy. Dodatkowo przekazał uczniom zaproszenia na seans filmowy. W związku z tym klasy 4-6 pojechały do Kina Helios w Bielsku-Białej na film „Miś Paddington w Peru”, a klasy 7-8 na „Listy do M. Pożegnania i powroty”. Klasy 1-3 miały spotkania ze św. Mikołajem w swoich pięknie przystrojonych salach. Były nie tylko słodkie niespodzianki, zaproszenia do Bajki Pana Kleksa, ale też gry i zabawy integracyjne.
2
Biblioteczny Projekt „Przekonaj, że warto przeczytać ”
Dnia 29 listopada odbyło się spotkanie w bibliotece z klasą IIIb. Do grona animatorów życia czytelniczego klasy dołączyły tym razem Karolinka oraz Emilka. Karolinka zaprezentowała książeczkę Ulriha Huba – „Kulawa kaczka i ślepa kura”. Swą prezentację wzbogaciła przygotowanymi makietami, przedstawiającymi główne bohaterki książki. Gorąco polecając lekturę przedstawiła także fragment jednej z przygód. Emilka z kolei zachęcała do sięgnięcia po książkę Hanny Wiśniowskiej – „Kurka Bajdurka – śnieg, sanki i … dinozaury”. Na makiecie umieściła i tytułową Bajdurkę i jajo dinozaura. Trzecioklasiści nagrodzili brawami obie koleżanki. Czekamy na nasze następne spotkanie i polecenia czytelnicze.
Natomiast dnia 30 listopada odbyło się w bibliotece kolejne spotkanie z klasą IIIa w ramach całorocznego Projektu „Przekonaj, że warto przeczytać”. Tym razem do spotkania przygotowały wystąpienia Laura oraz Julia. Laura gorąco poleciła lekturę książki Renaty Piątkowskiej „W głowie się nie mieści”, a Julia zachęciła do przeczytania „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren. Uczennice pięknie opowiedziały o swoich wrażeniach podczas lektury, a także umotywowały swój wybór. Zadbały także o wizualną stronę prezentacji, a Julia dodatkowo przeprowadziła także quiz dla chętnych. Trzecioklasiści mogli także podziwiać trójwymiarowy obraz Bullerbyn oraz jego mieszkańców.
7
Uczta na Olimpie
Najprostszym sposobem na przeniesienie się w czasie i przestrzeni jest odrobina wyobraźni. Właśnie nią wykazali się piątoklasiści, organizując ucztę na Olimpie. Każdy uczeń przebrał się za wybraną postać mitologiczną, a w ręku trzymał atrybut, po którym można było rozpoznać, kim jest. Chłopcy ulubili sobie Posejdona i Syzyfa, a dziewczynki Afrodytę i Demeter. Kiedy wszyscy zasiedli do stołu, rozpoczęły się rozmowy o mitologicznych postaciach i wydarzeniach. Do tego można było się posilać nektarem i ambrozją według uczniowskich pomysłów, a także wierzyć – jak starożytni, że zapewniają one wieczną młodość i nieśmiertelność. Dzieci były zachwycone taką żywa lekcją, a kiedy pojawiały się na korytarzu w swoich przebraniach wzbudzały wielkie zainteresowanie rówieśników.
4
Sportowy Tydzień Patrona Szkoły w klasach IV-VIII
Tydzień Patrona Szkoły to prawdziwe święto naszej społeczności, które co roku przebiega pod innym hasłem. Tym razem, mając na uwadze upodobania uczniów oraz priorytety kształcenia, nadano mu charakter sportowy. Wszystko zaczęło się tradycyjnie od przekazania przez p. Dyrektor symbolicznych kluczy do szkoły przedstawicielowi uczniów i nauczycieli. Potem każda klasa świętowała swój Dzień Sportu. W jego ramach uczniowie najpierw przygotowywali zdrowe śniadanko. Na stołach pojawiły się kolorowe kanapki, przystrojone warzywami, owoce, produkty mleczne oraz woda. Wszystko zostało spisane na ozdobionym rysunkami menu. Potem dzieci wykonywały plakat promujący sport i zdrowy styl życia. Oprócz haseł reklamowych umieszczali na nim zabawne rysunki, z których wynikało, że także postacie stworzone przez naszego patrona – Jana Brzechwę lubią ruch. I tak Kaczka Dziwaczka mknęła na rowerze, Pan Kleks kopał piłkę, a seler z marchewką grali w ping ponga. Po tych smakowych i plastycznych atrakcjach uczniowie zakładali stroje sportowe i z radością biegli na salę gimnastyczną. Tam mieli okazję przeżyć niezapomniane lekcje wychowania fizycznego pod opieką p. Igora Jurczyka. Sport nie tylko warto uprawiać, ale też trzeba się orientować, co się w nim dzieje, dlatego odbył się konkurs sprawdzający wiedzę uczniów o olimpiadach. Na zakończenie tygodnia znowu odbył się apel, na którym podsumowano wszystkie działania. W otoczeniu barwnych i pełnych dynamicznych postaci plakatów ósmoklasiści zachęcali do aktywności, przedstawiając zabawną scenkę „O duchu, który bał się ruchu” oraz śpiewając piosenkę pt. „Taki mały, taki duży może zdrowym być”. Na zakończenie organizatorzy wydarzenia podziękowali wszystkim za wspólną zabawę, p. Dyrektor wręczyła nagrody, a klucze od szkoły wróciły do jej rąk. Wszyscy mają nadzieję, że zdrowy styl życia pozostanie w naszej społeczności dłużej niż tydzień…
Witaj Cukierku – spotkanie czytelnicze z IIa
Dnia 27 listopada klasa IIa przybyła do biblioteki, by w ramach całorocznego konkursu „Mistrz Pięknego Czytania” zaprezentować swoje umiejętności. Uczniowie przygotowali wybrane rozdziały z pierwszej części serii książek o przygodach zabawnego kociaka – „Cukierku – ty łobuzie” Waldemara Cichonia. Drugoklasiści powalczyli o punkty w tabeli całorocznych wyników, rywalizując w umiejętności płynnego głośnego czytania przed klasowym audytorium.
Święto Pluszowego Misia
We wtorek 26 listopada obchodziliśmy w bibliotece 122 urodziny Pluszowego Misia. Grupa uczennic z klasy 8 b przygotowała program artystyczny skierowany do klas Ia i Ib oraz obu grup zerówek. Biblioteka stała się miejscem urodzinowej imprezy dla ulubionego przez dzieci pluszaka. Dzieci miały okazję poznać okoliczności w jakich powstał pomysł na wyprodukowanie pierwszej zabawki przedstawiającej małego niedźwiadka, który szybko stał się ulubioną przez wszystkich przytulanką. Na urodzinowej imprezie nie mogło zabraknąć zabaw ruchowych, stąd też pomysł na poprowadzenie misiowej gimnastyki, naśladowanek i wyścigów po słomki w misiowych łapkach. Były także quizy oraz bajkowo-niedźwiadkowe zagadki. Na koniec wszyscy uczestnicy ustawili się do pamiątkowych zdjęć z misiem i jego urodzinowymi gośćmi z kl 8b.
7
W Krainie Poezji Wandy Chotomskiej
Laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego zaprezentowali swoje umiejętności przed szerszym gronem. W Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Bielsku-Białej zgromadzili się deklamatorzy ze szkół podstawowych powiatów: bielskiego, żywieckiego, cieszyńskiego i oświęcimskiego. Nasi uczniowie przedstawili interpretacje wierszy „Lis” oraz „Dziesięć bałwanków”. Publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami, a jury pamiątkowymi dyplomami.
Dzień Komiksu
„Komiksy, komiksy - magiczne obrazki. Pogonie i walki, pułapki, zasadzki. Podróże przez burze, kowbojskie ło-ho. Komiksy - to jest to!” - śpiewała w piosence Majka Jeżowska. Ponieważ nasi uczniowie w to uwierzyli, do tradycji szkoły wszedł Dzień Komiksu. Jest to czas, kiedy wielbiciele rysunkowych historii mogą się przebrać za swoich ulubionych bohaterów. Bawią się w to nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Natomiast p. Andrzej Kowalczyk odsłania kulisy powstawania komiksów oraz ich historię. W tym roku przybliżył wszystkim klasykę polskiego komiksu dziecięcego, czyli przygody Kleksa - dziwnego, lecz przyjaznego niebieskiego stworka oraz jego twórczynię - Szarlotę Pawel. Była ku temu wyjątkowa okazja, gdyż „Jonka, Jonek i Kleks” obchodzą właśnie 50-lecie istnienia.
Magnacki turniej
W naszej szkole często sięga się po gry planszowe. W dniu 15 listopada była ku temu wyjątkowa okazja, bo odbył się IV Międzyszkolny Turniej Gry Planszowej „Magnaci”. W zawodach wzięło udział dwudziestu pięciu uczniów z różnych szkół podstawowych z: Jawiszowic, Oświęcimia, Brzeszcz, Bielska – Białej oraz Godziszki. Rozgrywki odbyły się pod patronatem Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, które ufundowało nagrody. „Magnaci” to gra, która przenosi uczestników w realia Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Grający wcielają się w przedstawicieli rodów magnackich, które rywalizują o wpływy w państwie i wspólnie bronią kraju przed wrogami zewnętrznymi. Jest to świetne narzędzie edukacyjne. Pomysłodawcami rozgrywek są p. Mateusz Strzelczyk i p. Andrzej Kowalczyk - miłośnicy historii i gier planszowych. Podczas turnieju było dużo emocji, rywalizacji, ale i dobrej zabawy. Dlatego gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim, którzy dali się „porwać” grom planszowym, bo mieć pasję, to znaczy żyć ciekawiej.
4
Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypada tradycyjnie w listopadzie, a my już od lat obchodzimy go w naszej szkole. W tym roku uczniowie utrwalali i sprawdzali swoją wiedzę z tabliczki mnożenia za po mocą Kart Grabowskiego. Dzięki nim dzieci uczą się tej trudnej sztuki przez zabawę. Można było bawić się rywalizując drużynowo lub grając w grupach. Na końcu miała miejsce powtórka z tabliczki mnożenia poprzez kolorowankę. Każdy marzy o ty, żeby mnożyć … talenty, sukcesy, pieniądze, dobra. Może pierwszym krokiem do tego jest nauczenie się perfekcyjnie tabliczki mnożenia, więc nasza placówka o to dba.
7
„Niektórzy lubią poezję”
- 25.03.2024 16:34
- W Bibliotece : konkurs recytacji poezji Szymborskiej w bielskiej Kubiszówce.
- więcej
Uczta na Olimpie
- 24.03.2024 22:14
- więcej
Turnieje Polonistyczne rozstrzygnięte!
- 24.03.2024 17:15
- więcej
21 marca - Dzień Wiosny
- 20.03.2024 11:40
- Dniem kolorowego wiosennego ubrania i skarpety nie do pary:)
- więcej
Warsztaty zdrowego odżywiania
- 20.03.2024 11:16
Dietetyk w naszej szkole.- więcej