Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w czerwcu miało miejsce kilka ciekawych wydarzeń. W związku z tym mieliśmy: Dzień dziwnych nakryć głowy, Dzień bez plecaka, Dzień bajki oraz Kolorowy dzień. Uczniowie przyjęli propozycje z entuzjazmem, wykazali się kreatywnością i wszyscy świetnie się bawili.
Niezwykłe pomysły Samorządu Uczniowskiego
13
Szkolny Dzień Profilaktyki
Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego w szkole podejmujemy wiele działań profilaktycznych. Czuwa nad nimi p. pedagog Magdalena Matlak. W tym roku Szkolny dzień Profilaktyki przebiegał pod hasłem: „Buduj wokół siebie przyjazny świat”. Jednym z jego elementów było wspaniałe przedstawienie klasy 5 podejmujące problem różnych uczuć, jakie się w nas rodzą i sposobów radzenia sobie z nimi. Zespół przygotowany przez p. Kasię Wasilew zaprezentował je wcześniej w GOK-u w Buczkowicach.
Dzień dziecka w klasie 1a.
Z okazji Dnia Dziecka kreatywni rodzice z klasy 1a przybyli do dzieci z miłą niespodzianką.
Czerwony kapturek w towarzystwie Pikachu i Stichów zorganizował radosne zabawy integracyjne oraz rozdał sympatyczne, własnoręcznie przygotowane upominki.
Na twarzach dzieci zagościł serdeczny uśmiech i szczęście. Zobaczcie sami w galerii zdjęć.4
Dzień Dziecka – Dzień Sportu
Tradycyjnie święto wszystkich dzieci uczciliśmy w formie Dnia Sportu. Uczniowie klas 4-8 mieli okazję pokazać swoją sprawność fizyczną poprzez różnorodne rozgrywki. Była siatkówka, piłka nożna, a także unihokej i gra w dwa ognie. Najwięcej entuzjazmu wzbudził mecz siatkarski, w którym zmierzyła się drużyna uczniów klas 7-8 z zespołem nauczycielek i nauczycieli. Emocji było wiele zarówno na boisku jak i wśród kibiców, którzy głośno dopingowali grających z balkonów. Po zaciętej walce zwyciężyli nauczyciele. Potem chwilę wytchnienia przyniosły wszystkim gry planszowe. Natomiast klasy 1-3 świętowały we własnym gronie. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w różnych grach i zabawach ruchowych, pograć w planszówki, a nawet pójść na lody. Z kolei klasy pierwsze spędziły ten dzień na wycieczce do Parku Miniatur w Inwałdzie. Zadowolone miny uczniów świadczyły o tym, że Dzień Dziecka w ruchu bardzo im się podoba.
ZAPROSZENIE
Gminny Ośrodek Kultury w Buczkowicach serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do zapisów na: WAKACYJNE ZAJĘCIA Z GOK
- EKO WARSZTATY
- WAKACYJNĄ AKADEMIĘ ROZWOJU
- DŁUGOPISY 3D – sztuka projektowania
- LETNIĄ KRAINĘ ZABAW
- WARSZTATY TANECZNE
Zapisy na zajęcia trwają do 14 czerwca wyłącznie telefonicznie - 33 817 71 20 numer jest podany na stronie internetowej GOK. Szczegóły na plakacie oraz na stronie internetowej i fanpage’u GOK Buczkowice
Wyprawa do średniowiecznej warowni w Inwałdzie.
W klasie 1a i 1b:
Dzień 3.06. 2024 r. był czasem całodniowej wycieczki klas 1a i 1b do średniowiecznej warowni w Inwałdzie strzeżonej przez zielonego smoka. Była ona punktem kulminacyjnym programu ze względu na warsztaty w chatach ginących zawodów na podgrodziu. Największą atrakcją okazało się jednak podróżowanie w grupkach tratwami po jeziorku, oraz krótki seans filmowy 5D, który przeniósł nas w baśniowe odmęty głębin morskich pełnych potworów. Dzieci zachwyciło nagromadzenie tylu atrakcji w jednym miejscu. Do ciekawszych motywów należała ścieżka smoków i dinozaurów, park miniatur, bajkowe place zabaw, strzelanie z łuku, sala tortur z dybami na zamku, karuzela z przejazdem w beczkach czy edukacyjne opowieści przewodnika. Imprezę uważamy za wyjątkowo udaną.
Podarunek dla Mamy
W klasie 1 a:
Tegoroczny Dzień Matki w klasie 1a uczciliśmy zajęciami otwartymi oraz koncertem muzycznym dla mam. We fragmencie lekcji pokazaliśmy klasowy dorobek edukacyjny, min. motyw twórczy z projektu „Ortogramy do reklamy” zawarty w pierwszym obrazkowym słowniczku ortograficznym własnej roboty. Pracowaliśmy lekturą „Jak Wojtek został strażakiem”, rozdawaliśmy oceniony, kolorowy teścik czytania ze zrozumieniem, układaliśmy obrazy zdarzeń w porządku chronologicznym, wszyscy zaprezentowali poziom opanowanej techniki czytania.
Jako że był 27 maj - Dzień Caffe u Mamy w szkole, po bogatym, świątecznym koncercie muzycznym w wykonaniu dzieci zaprosiliśmy mamusie na pyszne ciasto i kawę do szkolnej kawiarenki.
Wydarzeniu towarzyszyła malarska wystawa prac dziecięcych zamieszczona wśród kwiatowej łąki w klasie. Mamy otrzymały w prezencie kolorowe motyle 5D.
Podarunek dla Mamy- 27 maja
Tegoroczny Dzień Matki w klasie 1a uczciliśmy zajęciami otwartymi oraz koncertem muzycznym dla mam. We fragmencie lekcji pokazaliśmy klasowy dorobek edukacyjny, min. motyw twórczy z projektu „Ortogramy do reklamy” zawarty w pierwszym obrazkowym słowniczku ortograficznym własnej roboty. Pracowaliśmy lekturą „Jak Wojtek został strażakiem”, rozdawaliśmy oceniony, kolorowy teścik czytania ze zrozumieniem, układaliśmy obrazy zdarzeń w porządku chronologicznym, wszyscy zaprezentowali poziom opanowanej techniki czytania.
Jako że był 27 maj - Dzień Caffe u Mamy w szkole, po bogatym, świątecznym koncercie muzycznym w wykonaniu dzieci zaprosiliśmy mamusie na pyszne ciasto i kawę do szkolnej kawiarenki.
Wydarzeniu towarzyszyła malarska wystawa prac dziecięcych zamieszczona wśród kwiatowej łąki w klasie. Mamy otrzymały w prezencie kolorowe motyle 5D.
Wystawa na Święto Ziemi w klasach I-III
Tegoroczne Święto Ziemi uczciliśmy organizacją wystawy na temat fauny świata.
Na zdjęciach, plakatach i planszach oglądaliśmy mieszkańców wszystkich kontynentów.
Małym odbiorcom najbardziej podobała się część wystawy dotycząca egzotyki Afryki, ptaków świata, ssaków polskich lasów i odrębna część o owadach.
Okazało się, że wiemy stosunkowo mało a temat jest niezwykle ciekawy.
Przez dwa tygodnie, chętni uczniowie poszerzali swą wiedzę o wyglądzie i nazwach rozmaitych zwierząt, o ich sposobie życia, przystosowaniach a rozmaitym ciekawostkom nie było końca.
Po raz kolejny świat okazał się zadziwiającą różnorodnością stworzeń bytujących na naszej planecie Ziemi.
(MD)
4
Patriotyczna akademia
Ten rok szkolny obfituje w historyczne rocznice i patriotyczne akademie. Tym razem spotkanie na sali gimnastycznej odbyło się z okazji 80 rocznicy bitwy o Monte Cassino. Barwna opowieść naszego historyka, wzbogacona prezentacjami i filmami, a także wiersze oraz pieśni wykonane przez uczniów uświadomiły wszystkim ogromne znaczenie tej bitwy w czasie II wojny światowej. Szczególne zainteresowanie wzbudziła informacja o niedźwiedziu Wojtku, który towarzyszył podczas walk bohaterskim polskim żołnierzom.
Cafe u Mamy
Dnia 24 maja przewiązka szkolna zamieniła się w kawiarenkę. Zaproszeni do niej zostali wszyscy chętni i dysponujący czasem, a szczególnie: mamy, babcie, tatusiowie i dziadkowie. Elegancko ubrane uczennice starszych klas serwowały kawę i pyszne domowe ciasto. Uśmiechnięci goście siedzieli przy pięknie nakrytych stolikach, wśród dekoracji wykonanych przez dzieci. Tradycyjne Cafe u Mamy było okazją do spotkań i rozmów przy smacznym poczęstunku.
„Przekonaj, że warto przeczytać” – książkowe polecajki w klasie III b
W Bibliotece:
W ostatnim tygodniu kwietnia i na początku maja do biblioteki zawitali trzecioklasiści, opaby zgodnie z założeniami cyklu spotkań „Przekonaj, że warto przeczytać” podzielić się swoimi książkowymi fascynacjami i odkryciami z koleżankami i kolegami z klasy. Była więc książka o wiernej, psiej miłości oraz coś dla miłośników paleontologii, powieść przygodowa a także w poleceniach znalazła się opowieść z uniwersum minecrafta. Najróżniejsza tematyka odzwierciedlała zainteresowania trzecioklasistów, wystąpienia poparte były przygotowanymi ilustracjami i makietami. W ciągu roku szkolnego każdy uczeń przedstawił swoją propozycję książkową, zachęcił do zapoznania się z ulubioną serią wydawniczą czy bohaterem powieści. Przed nami rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą prezentację i przyznanie nagród dla autorów najciekawszych wystąpień, co nie będzie łatwym zadaniem dla jury. Nagrody książkowe zostaną uroczyście wręczone laureatom na zakończenie roku szkolnego.
(MS)
„Kapelusz Pani Wrony” w klasie IIa
W Bibliotece:
W kwietniowy poranek uczniowie klasy IIa zawitali do biblioteki, aby głośno czytać wybrany z wychowawczynią tekst. Zabawne opowiadania o zwierzętach, zawarte w tomiku opowiadań Danuty Parlak – „Kapelusz Pani Wrony” opisują zdarzenia i przygody z pogranicza fantazji i bajki. Książkę na warsztat wzięli drugoklasiści i kolejne spotkanie w bibliotece z cyklu „Mistrz Pięknego Czytania” odbyło się właśnie pod wezwaniem bociana Mikołaja, który postanowił poślubić żabkę, zaginionego kapelusza Pani Wrony czy też odwagi bojaźliwego zazwyczaj Wystraszka. Uczniowie kolejno prezentowali przygotowane fragmenty tekstu, popisując się swoją umiejętnością płynnego czytania, posługiwania się intonacją głosową i interpretowaniem opowiadań. Zapraszamy do galerii zdjęć ze spotkania.
1
Biało-czerwona akademia
Początek maja to czas świętowania polskości. W tym roku był to wyjątkowo długi okres ze względu na kumulację wolnych dni. W poniedziałek - 6 maja wypoczęci uczniowie i nauczyciele rozpoczęli naukę od patriotycznego akcentu. Społeczność szkolna w strojach galowych zebrała się na sali gimnastycznej przystrojonej biało-czerwono. Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego. Potem piękna akademia przygotowana przez naszego historyka oraz występy uczniów przypomniały wszystkim o znaczeniu Święta Pracy 1 maja, o uczczeniu symboli narodowych Świętem Flagi 2 maja, a szczególnie o doniosłości Konstytucji 3 Maja. Akademia była pełna patriotycznych akcentów, bogata w historyczne informacje, a wiersze i piosenki o skomplikowanych losach Polski wzruszały zebranych.
Wycieczka do Zabrza
Dnia 29 kwietnia 2024 r. klasy 5, 6, 7a i 7b wyruszyły na wycieczkę do Zabrza. Program obejmował zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza oraz edukacyjno-rozrywkowy Park 12 C. Sztolnia Królowa Luiza, należąca do obiektów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, to jedna najciekawszych atrakcji turystycznych Śląska. Podzieleni na grupy uczniowie mieli okazję zmierzyć się z najdłuższą tego typu podziemną trasą w Europie. Część przebyli pieszo, a 1100 metrów – płynąc łodziami. Podczas spływu i wędrówki uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z historią tego wyjątkowego miejsca, podziwiać surowe piękno przyrody oraz zobaczyć, z czym na co dzień mierzyli się XIX-wieczni górnicy. Ciemność, wilgoć, odgłosy wody oraz nowoczesne wizualizacje dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń. Po ponad dwugodzinnej wizycie pod ziemią uczniowie wraz ze swoimi opiekunami udali się do Parku 12 C – naziemnej strefy znajdującej się nad dawną kopalnią szkoleniową. Tam w atrakcyjny sposób mogli spędzić czas na świeżym powietrzu, jednocześnie poznając zagadnienia związane z czterema żywiołami ziemskimi. Z instalacji, na które zwrócili uwagę uczniowie, z pewnością można wymienić: camera obscura( to światłoszczelna skrzynka z małym otworem w przedniej ściance, będąca prototypem aparatu fotograficznego) zegar słoneczny oraz kamienny labirynt, który wznosi się na wysokość 150 cm i nawiązuje do sieci korytarzy i przekopów górniczych. Wycieczka należała do bardzo udanych i na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Dzień Ziemi
Świętowanie Dnia Ziemi to już tradycja naszej szkoły. Dlatego dnia 26 kwietnia postanowiliśmy w szczególny sposób zadbać o czystość naszej planety. Uczniowie klas 4-6 pod opieką nauczycieli wzięli udział w wielkim sprzątaniu Godziszki. Każda klasa miała wyznaczony rejon, w którym z wielkim zaangażowaniem zbierała śmieci. Uczniowie byli wyposażeni w rękawiczki i kolorowe worki, więc od razu dokonywali segregacji znalezionych odpadów. W sumie zebrano ponad 30 worków. Dzieciom bardzo podobał się taki rodzaj aktywności, dlatego planujemy takie działania podejmować również w kolejnych latach. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, a tylko wrażliwość i dbałość o nią praktykowane od najmłodszych lat, mogą przyczynić się do budowania prawidłowych postaw u dorosłych w przyszłości.
13
Dzień Ziemi - gra terenowa i sprzątanie okolicy.
Z okazji Światowego Dnia Ziemi klasa 2 b wzięła udział w grze terenowej. Dzieci miały do wykonania ważną misję - uratować naszą planetę przed okropnymi Śmieciuchami!
Zadania nie były łatwe, ale dzieci doskonale sobie poradziły i ocaliły Ziemię!
Następnie, z własnej inicjatywy, posprzątały pobliski plac zabaw.
Gratulujemy!
5
Dzień Kostki Rubika
W tym roku obchodzimy 50-lecie istnienia Kostki Rubika – najsłynniejszej sześciennej łamigłówki. Dlatego 24 kwietnia (z tygodniowym opóźnieniem) świętowaliśmy w naszej szkole dzień Kostki Rubika. W tym dniu na sali gimnastycznej odbył się turniej speedcubing-u, czyli układaniu Kostki Rubika na czas. Turniej został poprzedzony eliminacjami i odbywał się w dwóch kategoriach: klasy 4-5 oraz klasy 6-8. W pierwszej kategorii zwyciężyła Milena z kl. 4a, a w drugiej kategorii najlepszy okazał się Krystian z kl. 6. Na końcu miał miejsce jeszcze etap mistrzowski, podczas którego najlepsi uczestnicy zmierzyli się z uczniem klasy 8 – Patrykiem. Został on niekwestionowanym mistrzem szkoły w układaniu Kostki Rubika na czas. Gratulacje!
Między poszczególnymi etapami turnieju uczniowie dowiedzieli się, że kostkę Rubika wymyślił w 1974 r. Ernő Rubik, węgierski profesor architektury. Stworzył prototyp trójwymiarowej kostki, którą w kolejnych latach wykorzystywał do nauczania swoich uczniów o przestrzeniach trójwymiarowych. Kiedy pomieszał swoją kostkę, okazało się, że aż miesiąc zajęło mu ponowne jej ułożenie. Następnie kostka trafiła na targi zabawek, a nowy rekord świata w pojedynczym ułożeniu ustanowił Max Park w 2023 r. i wynosi on 3,13 s. W tym dniu poza zabawą w układanie kostki, uczniowie dowiedzieli się również jak jest ona zbudowana i poznali mnóstwo ciekawostek z nią związanych.
Święto Liczby Pi
Dnia 14 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby π. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o tej magicznej liczbie: kto jako pierwszy ją badał, ile ona wynosi. Liczba ta, to stosunek obwodu koła do jego średnicy i jest on niezależny od wielkości koła. Podczas zajęć uczniowie wykonywali też różnorodne ćwiczenia: układali Pi-tangramy, kolorowali „Miasto Pi” na niebie, rysowali barwny „Pi – graf”, w którym kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego zostały przedstawione jako cięciwy okręgu, odkrywali zakodowaną liczbę Pi, rozwiązywali Pi-sudoku.
Poza tym po raz pierwszy odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny „Sprawny Rachmistrz”, w którym uczniowie mieli okazję wykazać się sprawnością rachunkową, podczas rozwiązywania działań pisemnych. Pierwsza część konkursu polegała na wykonaniu rachunków pisemnych przez wszystkich uczniów klas IV – VIII. Do drugiego etapu zostali zakwalifikowani ci, którzy najszybciej i poprawnie wykonali wszystkie działania. Ich zadanie polegało na zrobieniu tzw. „maszynki”, czyli pomnożeniu wybranej liczby dwucyfrowej przez kolejne liczby od 2 do 9, a następnie podzieleniu otrzymanego wyniku przez liczby od 2 do 9. Zadanie było poprawnie wykonane, jeżeli wynik końcowy pokrywał się z liczbą wskazaną na początku. Zwycięzcami zostali: Patryk (kl. 8), Antoni (kl. 7a), Maciej( kl. 7b). Natomiast wyróżnienia otrzymały Sara i Karolina z klasy 4b. Gratulacje!
Tworzymy Własne Wydawnictwo
Kilkoro uczniów naszej szkoły postanowiło napisać własną książkę, zilustrować ją i wysłać na XXV Edycję Międzynarodowego Konkursu z cyklu „Tworzymy Własne Wydawnictwo”. Tegoroczny temat brzmiał - "Sen o szkole przyszłości". Młodzi autorzy zostali zaproszeni do Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej na spotkanie, podczas którego ogłoszono zwycięzców i wręczono im nagrody. Odbyło się ono dnia 23 kwietnia w ramach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jury uznało, że dziecięcy pisarze oraz ilustratorzy wykazali się niezwykłą wyobraźnią i pomysłowością, tworząc historie o szkołach marzeń, gdzie nauka to nie tylko nudne lekcje, ale przede wszystkim praktyka i zabawa. Wśród laureatów znalazły się nasze uczennice. W kategorii 10-12 lat III miejsce zajęły Aleksandra Marek i Oliwia Dziedzina za książkę „Szkoła Żółwika Magika". W kategorii 13-16 lat II miejsce zdobyła Karolina Byszkiewicz za książkę „Klucz do szkoły przyszłości". Serdeczne gratulacje! Nagrodzone książki wraz z autorkami pojadą w najbliższym czasie na Słowację, gdzie odbędzie się drugi etap konkursu. Trzymamy kciuki!
SJW
6
Chcesz żyć długo - jedz zdrowo
Uczniowie naszej szkoły są świadomi tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Wiedzę na ten temat zdobyli podczas spotkań z dietetykiem i warsztatów. Jednak od teorii do praktyki czasem bywa daleko, więc warto wciąż podejmować działania profilaktyczne w tym zakresie. Dlatego na prośbę wychowawczyni uczennice: Emilia, Maja i Magda podzieliły się swoimi przemyśleniami na ten temat ze swoją klasą. Przygotowały lekcję wychowawczą w 7b, podczas której zaprezentowały piramidę żywienia, ciekawe przepisy i zalecenia dotyczące zdrowego odżywiania nastolatków. Na koniec miały dla wszystkich smakowitą niespodziankę – pięknie wyglądające i złożone ze zdrowych produktów przekąski. To była pomysłowa, ważna i smaczna lekcja.
„Niektórzy lubią poezję”
- 25.03.2024 16:34
- W Bibliotece : konkurs recytacji poezji Szymborskiej w bielskiej Kubiszówce.
- więcej
Uczta na Olimpie
- 24.03.2024 22:14
- więcej
Turnieje Polonistyczne rozstrzygnięte!
- 24.03.2024 17:15
- więcej
21 marca - Dzień Wiosny
- 20.03.2024 11:40
- Dniem kolorowego wiosennego ubrania i skarpety nie do pary:)
- więcej
Warsztaty zdrowego odżywiania
- 20.03.2024 11:16
Dietetyk w naszej szkole.- więcej